ogŁoszenia kontakt pomoc spoŁeczna Świadczenia rodzinne Klub Integracji Społecznej do pobrania programy

Świadczenia Rodzinne

WYSZUKAJ OSOBĘ ODPOWIEDZIALNĄ ZA TWÓJ REJON:

Od lipca 2019 r. 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+. Od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodziców. Rezygnacja z kryterium to nie jedyna istotna zmiana.Zobacz, co powinieneś wiedzieć o nowymi 500+.


Co się zmieni od 1 lipca?


• Najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego. Do tej pory świadczenie przysługiwało na pierwsze lub jedyne dziecko, tylko jeśli rodzina miała niskie dochody. Warunkiem przyznania 500+ było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
• Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców będzie zapowiadana rezygnacja z obowiązku udokumentowania, że drugi z rodziców zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz dziecka.
• Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
• Ustawa zakłada zmianę okresu świadczeniowego, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 r. termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ma zostać przesunięty z lipca na luty, a sam okres świadczeniowy z okresu październik-wrzesień, na czerwiec-maj.
• Do ustawy przeniesiono rozwiązanie wprowadzone z pozytywnym skutkiem przy realizacji Programu „Dobry Start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej na rzecz przesyłania informacji o przyznaniu świadczenia na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał takiego adresu, informację o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście w instytucji przyznającej świadczenie.


Gdzie i kiedy będzie można złożyć wnioski?


W tym roku po raz ostatni wnioski o świadczenie 500+ będą przyjmowane w dotychczasowych terminach tj. w formie elektronicznej od 1 lipca, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Co ważne, nie będzie konieczności składania oddzielnych wniosków na dzieci, które do tej pory otrzymywały 500+.


Jeśli ktoś otrzymywał już świadczenie na drugie i kolejne dziecko, wystarczy, że w terminie od lipca do września złoży jeden wniosek na wszystkie dzieci. Świadczenie będzie przyznawane na pierwsze dziecko na okres od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., natomiast na pozostałe dzieci od 1 października 2019 r. do 31 maja 2021 r.


Wnioski w formie elektronicznej


Wnioski o świadczenie 500+ w formie elektronicznej będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia oraz Platforma Usług Elektronicznych ZUS.


Zachęcamy do skorzystania z tej prostej i wygodnej formy złożenia dokumentów. Tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich lat, wniosek będzie dużo prostszy i nie będzie konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Uproszczenie wniosku spowoduje, że zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności udawania się do urzędu (GOPS w Ełku).


Co zrobić, aby złożyć wniosek on-line? To bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów:


1. Za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia można złożyć większość wniosków, w tym wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+)
• Wejdź na stronę pz.gov.pl i załóż profil zaufany.
• Potwierdź profil zaufany w jednym z punktów potwierdzających na terenie Ełku (US w Ełku oraz UM w Ełku).
• Wejdź na stronę Portalu „Emp@tia” http://empatia.mrpips.gov.pl/ i złóż wniosek.


2. Wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+) możesz złożyć przez bankowość elektroniczną. Sprawdź na stronie swojego banku czy masz taką możliwość.


3. Wniosek o świadczenie wychowawcze (500+) możesz również złożyć przez Platformy Usług Elektronicznych ZUS – https://www.zus.pl/portal/

Wnioski w formie papierowej


Osoby, które z różnych względów wolą tradycyjną formę składania wniosków, zachęcamy do przełamania się i skorzystania z kanałów elektronicznych. Jednak mamy świadomość, że nie wszyscy zdecydują się na złożenie wniosku on-line. Takie osoby (mieszkańcy gminy Ełk) będą mogły zrobić to osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku, ul, T. Kościuszki 28 A, II piętro, pok. Nr 20 – budynek urzędu gminy, od dnia 1 sierpnia 2019 r..

Świadczenia Rodzinne

Terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze (500+) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego - okres świadczeniowy 2019/2020 Terminy składania wniosków o świadczenia rodzinne - okres świadczeniowy 2019/2020 Od lipca 2019 r. 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!
Projekt systemowy „Uwierz w siebie”7.1.1) PO KL 2007-2013
Projekt Klub Integracji Społecznej „Aktywni Razem” w Gminie Ełk, (7.2.1) PO KL 2007-2013
Projekt „Platforma integracji - aktywne Straduny”, 7.3) PO KL 2007-2013
Projekt „Razem w kierunku integracji” - rozwój społeczności lokalnej Nowej Wsi Ełckiej, ( 7.3) PO KL 2007-2013
Projekt Klub Integracji Społecznej „Aktywni Razem II edycja” w Gminie Ełk (7.2.1) PO KL 2007-2013
Projekt „Akademia rodziny” – model lokalnego systemu reintegracji społecznej na terenach wiejskich (7.2.1) PO KL 2007-2013
www.efs.gov.pl
CIEKAWE LINKI:
Projekt i realizacja: www.deos.pl